Millioninvestering i fiber, Telenor vil bygge ut bredbånd i Grønlia og Nattmålskaret i Salangen 

SALANGEN: Innbyggerne i Grønlia og Nattmålskaret kan se frem til en digital hverdag med lynraskt fiberbredbånd. Etter tilbudsåpning i regi av Troms fylkeskommune, ligger alt til rette for at Telenor Norge AS skal stå for utbyggingen.

Som en del av «Bredbåndsprosjekt med tilskudd i Troms – Tildeling 2025», har Salangen kommune og fylkeskommunen lyst ut anbudet for området Grønlia-Nattmålskaret. Ved tilbudsfristens utløp forelå det ett tilbud, levert av Telenor Norge AS.

Null kroner i etablering I tilbudet fra Telenor legges det opp til en svært gunstig løsning for husstandene i området. Etableringskostnaden for innbyggerne er satt til 0 kr. For dette får beboerne tilgang til en fiberlinje med en minimumshastighet på 150/150 Mbps til en pris på 599 kr eks. mva. per måned.

Finansieres med tilskudd Prosjektet har en total utbyggingskostnad på 2 233 403 kr. Den største delen av dette dekkes gjennom offentlige tilskuddsmidler, hvor det er søkt om 2 165 903 kr i støtte for å realisere prosjektet.

Klart til høsten 2026 Under åpningen av tilbudet, som ble ledet av Inger Marie Bergseth fra Bredbåndsfylket AS sammen med Viggo Hansen fra Salangen kommune, ble det bekreftet at tilbudet oppfyller alle formelle krav.

Dersom alt går etter planen, vil utbyggingen ta ca. 8 måneder, med en planlagt ferdigstillelse 1. oktober 2026. Telenor har ikke tatt noen forbehold i sitt tilbud, noe som lover godt for en forutsigbar prosess.

Først publisert 17. februar

Sist oppdatert

Salangen kommune informerer, ingressbilde